Logo

Svaz českých knihkupců a nakladatelů

 
Přihlášení
Hledání
Aktuality
O SČKN
Svazová agenda
Český knižní trh
Kontakty
Důležité odkazy
Ke stažení
Archiv

Spojení:
tel.: 227 018 335
email: scknsckn.cz


Výzva na obranu knih

Podepisování Výzvy bylo ukončeno k 31.12.2011


Ekonomičtí ministři na jaře 2011 zveřejnili plán daňové reformy, podle níž by se měla zvednout DPH na knihy z 10 % na 20 %. I když byl návrh později upraven (14 % od roku 2012 a 17,5 % od roku 2013), toto zvýšení vážně ohrožuje budoucnost českých knih (viz přiložená analýza). Svaz českých knihkupců a nakladatelů proto vydal

Výzvu na obranu knih,

kterou předložil vládě a českému parlamentu. Prosím, seznamte se s jejím textem, šiřte ji a podpořte ji svým podpisem.

Autoři tohoto modelu nijak nevzali v potaz argumenty týkající se vážných důsledků jakéhokoli dalšího zvýšení DPH na knihy a tiskoviny. Nadále hrozí zásadní omezení produkce českých knih, zejména učebnic a knih odborných. Je to pro knihy spíš tzv. „pomalá smrt“, kterou toto zdánlivě kompromisní řešení jen oddálí. I proto prosíme o další podporu!

Knihkupce žádáme, aby Výzvu vyvěsili ve svých prodejnách a umožnili její podpis rovněž svým zákazníkům. Nakladatele žádáme, aby s Výzvou seznámili rovněž své spolupracovníky – autory, překladatele, editory, redaktory, typografy, tiskaře. Ostatní, kterým není osud českých knih lhostejný, zejména školy, knihovny, kulturní zařízení, ale i čtenářskou veřejnost, žádáme o šíření Výzvy podle svých možností.

Svůj souhlas můžete vyjádřit podpisem na podpisových arších, elektronicky na formuláři na této stránce, případně i podpořit na Facebooku na stránce Výzva na obranu knih.

Průběžné informace o našem společném úsilí zabránit uplatnění likvidační sazby DPH najdete na info stránce a na Facebooku.

Děkujeme za každou pomoc.

Jménem představenstva SČKN:

Vladimír Pistorius
předseda SČKN

Jiří Fraus
člen představenstva SČKN

Marek Pečenka
člen představenstva SČKN

Marcela Turečková
členka představenstva SČKN

Výzva na obranu knih

České knihy byly od konce druhé světové války postiženy dvěma pohromami. V roce 1948 byla vyvlastněna nakladatelství a knihkupectví, zavedena tuhá cenzura a řada autorů umlčena či vystavena perzekuci. Během normalizace po roce 1968 pak byly z knihoven staženy další statisíce svazků zakázaných autorů. Zvýšení DPH na knihy chystané vládou tentokrát demokratickou bude znamenat pohromu novou, neboť výrazně zredukuje knižní produkci. A tisíce dalších knih nebudou moci vyjít.

Žádáme proto českou vládu a české poslance, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Nedopusťme, aby se Česká republika svou kulturní politikou ocitla na periferii Evropy.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů


Na internetu zatím podepsalo
Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/doc/www.sckn.cz/www/pages/vyzva.php on line 135
0
lidí. Na 2 924 podpisových arších jsme obdrželi dalších 53 877 podpisů.

Celkem podepsalo
Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/doc/www.sckn.cz/www/pages/vyzva.php on line 136
53 877
lidí.

Naposledy podepsali


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/doc/www.sckn.cz/www/pages/vyzva.php on line 143

Seznam všech podepsaných najdete zde.

Průběžné informace.