Spojení: +420 272 660 644
Registrace Přihlásit se


Zapomenuté heslo

Karel Jílek - Závodník

Kniha o Karlu Jílkovi, zakladateli a technickém řediteli Metalexu, nejlepším formulovém závodníkovi v Československu a hybné síle mnoha projektů.

V roce 1971 se v Československu odjely první závody nové národní formulové série. Měla sice název Škoda, ale monoposty s tímto označením vznikaly v dílnách Metalexu.
Za projektem formule Škoda nestojí, jak by se dalo předpokládat, lidé z Mladé Boleslavi, ale parta kamarádů z Plzně.
Organizací výroby byl pověřen Jílkův kamarád z dětství Karel Kleinmond. Sám si během několika týdnů zřídil v dílně svého tchána v obci Kaznějov na severním Plzeňsku dílnu a už na jaře byl k dispozici první funkční prototyp.
Roli testovacího jezdce sehrál právě Karel Jílek. Nová formule se oficiálně představila již 24. května 1970 na starém brněnském okruhu a Metalex dostal svolení vyrobit pro příští závodní sezónu deset identických formulí.
Dnes zní neuvěřitelně, že výroba závodního stroje s označením MTX 1-01 probíhala v Plzni v bývalé konírně, kterou si předtím lidé z Metalexu museli sami upravit.
Slíbenou práci však odvedli a v květnu následujícího roku předali závodníkům kromě deseti nových formulí i dva původní prototypy.
První závod pak formule Škoda absolvovaly 16. května 1971 na mosteckém okruhu. Tak se začala psát historie národní formule Škoda, která skončila až po 46 letech.
ISBN:978-80-87426-47-0
EAN:9788087426470
Počet stran 152 stran
Datum vydání 11. 1. 2021
Pořadí vydání neurčeno
Vazba kniha, vázaná vazba
Jazyk český
Autor: Karel Jílek
Nakladatelství Nakladatelství Alman s. r. o.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace