Spojení: +420 272 660 644
Registrace Přihlásit se


Zapomenuté heslo

Zapomenout znamená zradit

Když Libor Nedorost, již zkušený autor trilogie Češi v 1. světové válce, narazil na zažloutlé archivní materiály mapující vzestup a zánik brněnského závodu továrníka Václava Jiránka, ihned pochopil, že má v ruce jedinečný materiál. Tři roky sledoval osudy rodiny továrníka Jiránka, z jehož závodu na výrobu armatur se znárodněním po válce stal n. p. Chirana i jeho manželky Marie Jiránkové, popravené během heydrichiády v Kounicových kolejích za pomoc parašutistovi npor. Oldřichu Pechalovi (paraskupina ZINC).

Zvláštní pozornost věnuje jejímu bratrovi, pplk. i. m. Janu Půlpytlovi-Podhajskému, který jako záložní důstojník prošel krkolomnou pouť přes Polsko, Sovětský svaz, Střední východ do libyjského Tobruku, jenž jako velitel 4. roty Čs. pěšího praporu 11 – Východního pomáhal bránit a který jako velitel 5. praporu 3. čs. Samostatné brigády v SSSR beze stop zmizel na Dukle, stejně jako Jiránkova zetě Jana Zahradníka, který s ohledem na svou účast v odboji v souvislosti s tzv. kyjovskou heydrichiádou prošel peklem německých koncentračních táborů.

Postava pplk. i. m. Jana Půlpytla-Podhajského a jeho rodiny rámuje rozsáhlou publikaci, v níž autor na základě četné dobové dokumentace vytváří plastický obraz československého zahraničního a domácího odboje, i krutou represi ze strany nacistického aparátu, jemuž napomáhala činnost řady konfidentů. Autor přináší nejen jedinečné svědectví o odvaze Čechů, Moravanů i Slováků za 2. světové války v boji proti hitlerovské mašinérii, ale současně připomíná současníkům, že na to vše Zapomenout znamená zradit!
ISBN:978-80-7376-636-8
EAN:9788073766368
Počet stran 640 stran
Datum vydání 22. 11. 2021
Pořadí vydání neurčeno
Vazba kniha, vázaná vazba
Jazyk český
Autor: Libor Nedorost
Nakladatelství Nakladatelství Olympia, a.s.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace