Spojení: +420 272 660 644
Registrace Přihlásit se


Zapomenuté heslo

25. 07. 2018 SČKN přijímá knihy, z nichž vzejde katalog Nejlepší knihy dětem 2017/18

25. 07. 2018

SČKN i letos ve spolupráci s Českou sekcí IBBY a nově i SKIPem vytváří další ročník katalogu doporučené literatury pro děti a mládež s názvem Nejlepší knihy dětem 2017/2018.

Od roku 2015 jsme původní projekt upravili. Momentálně jde o cyklus autorských čtení, jehož pravidelným říjnovým vyvrcholením je vydání nového výročního katalogu – komentovaného soupisu doporučené původní české produkce pro děti a mládež za poslední rok. K orientaci v záplavě nových knižních titulů pro děti poslouží tento katalog nejen knihovnám, školám, knihkupcům, ale především rodičům a širší veřejnosti. V letošním roce opět obsáhne 52 titulů, které se také všechny během dalšího roku objeví v rámci nového projektu v dětském vysílání České televize ČT :D.

Devízou tohoto „nekomerčního“ katalogu, do nějž mohou nakladatelé své knihy nabízet, nicméně definitivní výběr titulů podléhá odbornému posouzení, je fakt, že umístění v katalogu není komerční záležitostí, tedy si ho nelze pro knihu „zakoupit“. Katalog produkuje SČKN a tituly vybírají nezávislí odborníci na literaturu pro děti a mládež (Jana Čeňková, Petr Matoušek, Milena Šubrtová). Tvůrci katalogu ručí za grafickou i obsahovou úroveň knih v něm obsažených a prezentovaný obsah garantuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve spolupráci s Českou sekcí IBBY a SKIPem.

První ročník katalogu v roce 2013 vyšel jen v elektronické podobě. Od roku 2014 fungují webové stránky www.nejlepsiknihydetem.cz. Od roku 2014 katalog vyšel (s podporou SFK) i v tištěné podobě. Na webových stránkách projektu jsou k nahlédnutí rovněž katalogy z předchozích let, a to i v anglickém znění pro zahraniční partnery a zájemce o případnou spolupráci. Tištěnou verzi uvítali zejména knihkupci a knihovníci, do knihkupectví, knihoven a škol se rozvezlo více než 20 000 kusů.  3500 výtisků bylo rozesláno na školy v rámci spolupráce s Klubem mladých čtenářů Albatros.

Podmínky přihlášení knih do katalogu Nejlepší knihy dětem 2017/2018:

Hlavní podmínkou přihlášení titulu mezi kandidáty na výběr je požadavek, aby kniha vyšla v daném časovém období, tj. od září 2017 do září 2018, a byla prvním vydáním původní české literatury pro děti a mládež v oblasti fiction či non-fiction. Spolutvůrci však výjimečně přihlížejí i k mimořádně obohaceným reedicím starších a pro obor významných děl.

Nakladatele žádáme, aby nominovali jen tituly, u nichž jsou schopni zajistit, že zmíněný titul bude během následujícího roku k dispozici na trhu, tj. aby se nestalo, že v době vydání katalogu by titul byl např. již bez dotisku rozebrán. Kvůli spolupráci s ČT je nově podmínkou i poskytnutí zdarma dalších dvou výtisků do katalogu následně vybraných knih, které budou využity pro propagaci v rámci televizního vysílání. Jakékoli další recenzní výtisky, po nichž může propagací katalogu vzniknout poptávka, již jsou na uvážení nakladatele.

Z důvodu finanční náročnosti projektu – letos bude již tiskem vydáno přes 23 500 ks brožury, která bude posléze distribuována do škol, knihoven i knihkupectví – požádáme nakladatele titulů, které budou nakonec do katalogu vybrány, o příspěvek na tisk katalogu ve výši 2 000 Kč na jeden vybraný titul.

Prosíme nakladatele, kteří mají zájem do katalogu své knihy nabídnout, aby tyto vybrané kvalitní tituly původní literatury pro děti a mládež spolu s vyplněnou přihláškou a v počtu maximálně celkem 7 titulů na jednoho nakladatele doručili ve dvou exemplářích na novou adresu sekretariátu SČKN:

Fügnerovo náměstí 1808/3, Praha 2, 120 00.

Termín odevzdání nominovaných knih, z nichž odborná porota vybere definitivní výběr, je letos 5. 9. 2018.

Upozornění: Vzhledem k datu stanoveného zahájení projektu 29. 10. 2018 opravdu nebude možné zařadit tituly dodané později.

S přáním hezkého dne za tvůrce katalogu NKD 2017/18

Mgr. Marcela Turečková, výkonná tajemnice SČKN

Fügnerovo náměstí 1808/3, Praha 2, 120 00

www.sckn.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace